یادداشت ها

دسته: تخصصی
۱۷ فروردين ۱۳۹۸

تذکر جدی به رئیس جمهور

کم توجهی به مردم سیل زده سیل دیگر بیماری های روحی و روانی را در پی خواهد داشت

آقای رئیس جمهور حجت الاسلام حسن روحانی این یک تذکر جدی و تخصصی است ، پس از بلایای طبیعی چون زلزله ، سیل و دیگر فجایع طبیعی سیل جدی تر و خانمان برانداز تری در راه است که در صورت کم توجهی موجب بیماری های روحی و روانی در مردم آسیب دیده مناطق مورد نظر خواهد شد .

پس لطفا این تذکر را جدی بگیرد و در اسرع وقت تیم های تخصصی درمانگران روانی شامل روانپزشک ، روانشناس ، روان درمانگر، هنردرمانگر، مشاور، کاردرمانگر، موسیقثی درمانگر و نمایش درمانگر به مناطق آسیب دیده اعزام کنید، سیل اختلالات روانی پس از سانحه (PTSD) و بیماری های روانی چون اضطراب ، افسردگی ، استرس، خشم، انزواطلبی و گوشه گیری در راه است لطفا جدی بگیرید و دست اندرکاران را متوجه این امر مهم کنید .

در صورت کم توجهی به زودی اختلالات روانی دامن هم وطنان آسیب دیده مان را در استان های لرستان، خوزستان ، مازندران و... خواهد گرفت و بیماری های روانی شدیدی به بار خواهد آورد که آثار آن تا ده ها سال دامن نسل های بعدی مردم این مناطق را خواهد گرفت.

آقای رئیس جمهور این یک تذکر جدی است اگر مردم این مناطق مورد بی مهری قرار گیرند سیل دوم در راه است و اختلالات روانی دامن مردم این مناطق را خواهد گرفت که هم از نظر هزینه درمان و هم از نظر هزینه توانبخشی به مراتب چندین برابر هزینه های کنونی خواهد بود.

در مباحث تخلیه روانی سوگ کامل نخستین قدم و راهکار برای جلو گیری از اختلالات روانی چون افسردگی و اضطراب است پس بیهوده وعده و وعید ندهید، بگذارید مردم داغدیده سوگواری کنند ، قول و قرار نادرست ندهید و مردم را بیهوده امیدوار نکنید که اگر مورد توجه قرار نگیرند و مدام و بیش از حد تلاش شود با وعده های تو خالی عناصر سوگ و فاجعه واقعی پس زده شود در بلند مدت موجب افسردگی و اضطراب عمومی خواهد شد.

دومین مرحله کم توجهی به نیازهای مادی و معنوی فوری و اضطراری افراد سیل زده است که مهمترین وظیفه دولت هاست، در صورت کم توجهی موجب فشارهای عصبی چون استرس و اضطراب و در نهایت خشم و درگیری خواهد شد پس خوب توجه کنید و به استانداران هم تذکر دهید تا به مدیران مربوطه منتقل کنند این تذکر جدی است .(دکتر مجید امرایی دراماتراپیست و عضو موسس اتحادیه جهانی دراما تراپی WADT)